Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS153U100V4C
CGS153U100V4C
Part No.:
CGS153U100V4C
Datasheet:
ShinYuaCGS153U100V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 100V SCREW
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
36mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.49 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)