Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS154U016X5L
CGS154U016X5L
Part No.:
CGS154U016X5L
Datasheet:
ShinYuaCGS154U016X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 150000UF 16V SCREW
Capacitance:
150000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
19.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
25.09 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)