Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS154ULX5L3PD
CGS154ULX5L3PD
Part No.:
CGS154ULX5L3PD
Datasheet:
ShinYuaCGS154ULX5L3PD.pdf
Description:
CAP ALUM 150000UF 40V SCREW
Capacitance:
150000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
30 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
39 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)