Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS162T350V4C
CGS162T350V4C
Part No.:
CGS162T350V4C
Datasheet:
ShinYuaCGS162T350V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 1600UF 350V SCREW
Capacitance:
1600 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
72mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
7.8 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)