Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS172T400V4C
CGS172T400V4C
Part No.:
CGS172T400V4C
Datasheet:
ShinYuaCGS172T400V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 1700UF 400V SCREW
Capacitance:
1700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
60mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.55 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)