Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS172T450W3L
CGS172T450W3L
Part No.:
CGS172T450W3L
Datasheet:
ShinYuaCGS172T450W3L.pdf
Description:
CAP ALUM 1700UF 450V SCREW
Capacitance:
1700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
63mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)