Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS173U075X4C
CGS173U075X4C
Part No.:
CGS173U075X4C
Datasheet:
ShinYuaCGS173U075X4C.pdf
Description:
CAP ALUM 17000UF 75V SCREW
Capacitance:
17000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
33mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.74 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)