Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS173U150W5L
CGS173U150W5L
Part No.:
CGS173U150W5L
Datasheet:
ShinYuaCGS173U150W5L.pdf
Description:
CAP ALUM 17000UF 150V SCREW
Capacitance:
17000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
20mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
12.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
16.51 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)