Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS174U010V3C
CGS174U010V3C
Part No.:
CGS174U010V3C
Datasheet:
ShinYuaCGS174U010V3C.pdf
Description:
CAP ALUM 170000UF 10V SCREW
Capacitance:
170000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
13mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
13.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.55 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)