Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS182T500W4L
CGS182T500W4L
Part No.:
CGS182T500W4L
Datasheet:
ShinYuaCGS182T500W4L.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 500V SCREW
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
57mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
10.95 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)