Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS192T250W4C
CGS192T250W4C
Part No.:
CGS192T250W4C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCGS192T250W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 1900UF 250V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CGS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1900 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
78mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
6.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.9 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)