Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS192T350V4C
CGS192T350V4C
Part No.:
CGS192T350V4C
Datasheet:
ShinYuaCGS192T350V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 1900UF 350V SCREW
Capacitance:
1900 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
56mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
5.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.85 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)