Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS192T500X3L
CGS192T500X3L
Part No.:
CGS192T500X3L
Datasheet:
ShinYuaCGS192T500X3L.pdf
Description:
CAP ALUM 1900UF 500V SCREW
Capacitance:
1900 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
57mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
11.25 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)