Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS193T250X8L
CGS193T250X8L
Part No.:
CGS193T250X8L
Datasheet:
ShinYuaCGS193T250X8L.pdf
Description:
CAP ALUM 19000UF 250V SCREW
Capacitance:
19000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
16mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
18.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
28.2 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.625 (219.08mm)