Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS194U025V5L
CGS194U025V5L
Part No.:
CGS194U025V5L
Datasheet:
ShinYuaCGS194U025V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 190000UF 25V SCREW
Capacitance:
190000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
20.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
26.52 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)