Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS194U6R3V3C
CGS194U6R3V3C
Part No.:
CGS194U6R3V3C
Datasheet:
ShinYuaCGS194U6R3V3C.pdf
Description:
CAP ALUM 190000UF 6.3V SCREW
Capacitance:
190000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
13mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
12.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
16.38 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)