Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS204U025W4C
CGS204U025W4C
Part No.:
CGS204U025W4C
Datasheet:
ShinYuaCGS204U025W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 200000UF 25V SCREW
Capacitance:
200000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
22 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
28.6 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)