Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS212T500W5C
CGS212T500W5C
Part No.:
CGS212T500W5C
Datasheet:
ShinYuaCGS212T500W5C.pdf
Description:
CAP ALUM 2100UF 500V SCREW
Capacitance:
2100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
49mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.3 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)