Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS224U7R5U4C
CGS224U7R5U4C
Part No.:
CGS224U7R5U4C
Datasheet:
ShinYuaCGS224U7R5U4C.pdf
Description:
CAP ALUM 220000UF 7.5V SCREW
Capacitance:
220000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
7.5 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
13.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.03 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)