Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS232T500X4C
CGS232T500X4C
Part No.:
CGS232T500X4C
Datasheet:
ShinYuaCGS232T500X4C.pdf
Description:
CAP ALUM 2300UF 500V SCREW
Capacitance:
2300 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
47mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
13.05 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)