Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS234U6R3U4C
CGS234U6R3U4C
Part No.:
CGS234U6R3U4C
Datasheet:
ShinYuaCGS234U6R3U4C.pdf
Description:
CAP ALUM 230000UF 6.3V SCREW
Capacitance:
230000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
13.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.03 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)