Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS243U050W3C
CGS243U050W3C
Part No.:
CGS243U050W3C
Datasheet:
ShinYuaCGS243U050W3C.pdf
Description:
CAP ALUM 24000UF 50V SCREW
Capacitance:
24000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
14mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
12.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
15.73 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)