Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS252T450X3L
CGS252T450X3L
Part No.:
CGS252T450X3L
Datasheet:
ShinYuaCGS252T450X3L.pdf
Description:
CAP ALUM 2500UF 450V SCREW
Capacitance:
2500 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
58mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
10.5 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)