Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS253U050U4C
CGS253U050U4C
Part No.:
CGS253U050U4C
Datasheet:
ShinYuaCGS253U050U4C.pdf
Description:
CAP ALUM 25000UF 50V SCREW
Capacitance:
25000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
21mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.74 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)