Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS253U150X5L
CGS253U150X5L
Part No.:
CGS253U150X5L
Datasheet:
ShinYuaCGS253U150X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 25000UF 150V SCREW
Capacitance:
25000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
12mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
18.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
23.92 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)