Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS263U075X5R
CGS263U075X5R
Part No.:
CGS263U075X5R
Datasheet:
ShinYuaCGS263U075X5R.pdf
Description:
CAP ALUM 26000UF 75V SCREW
Capacitance:
26000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
37mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
10.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
13.78 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.875 (149.23mm)