Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS264U040X5L
CGS264U040X5L
Part No.:
CGS264U040X5L
Datasheet:
ShinYuaCGS264U040X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 260000UF 40V SCREW
Capacitance:
260000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
32.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
41.73 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)