Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS273U075X3L
CGS273U075X3L
Part No.:
CGS273U075X3L
Datasheet:
ShinYuaCGS273U075X3L.pdf
Description:
CAP ALUM 27000UF 75V SCREW
Capacitance:
27000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
19mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
12.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
16.25 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)