Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS283U100V5L
CGS283U100V5L
Part No.:
CGS283U100V5L
Datasheet:
ShinYuaCGS283U100V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 28000UF 100V SCREW
Capacitance:
28000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
12mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
14 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
18.2 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)