Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS292T350X5L
CGS292T350X5L
Part No.:
CGS292T350X5L
Datasheet:
ShinYuaCGS292T350X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 2900UF 350V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
2900 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C