Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS303T200X8L
CGS303T200X8L
Part No.:
CGS303T200X8L
Datasheet:
ShinYuaCGS303T200X8L.pdf
Description:
CAP ALUM 30000UF 200V SCREW
Capacitance:
30000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
11mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
22.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
34.05 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.625 (219.08mm)