Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS304U6R3V4C
CGS304U6R3V4C
Part No.:
CGS304U6R3V4C
Datasheet:
ShinYuaCGS304U6R3V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 300000UF 6.3V SCREW
Capacitance:
300000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
14.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
19.11 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)