Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS314U6R3V5L
CGS314U6R3V5L
Part No.:
CGS314U6R3V5L
Datasheet:
ShinYuaCGS314U6R3V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 310000UF 6.3V SCREW
Capacitance:
310000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
21.97 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)