Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS322T350W4C
CGS322T350W4C
Part No.:
CGS322T350W4C
Datasheet:
ShinYuaCGS322T350W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 3200UF 350V SCREW
Capacitance:
3200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
39mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)