Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS322T500X5C
CGS322T500X5C
Part No.:
CGS322T500X5C
Datasheet:
ShinYuaCGS322T500X5C.pdf
Description:
CAP ALUM 3200UF 500V SCREW
Capacitance:
3200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
35mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
20.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
30.45 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)