Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS332T200R5L
CGS332T200R5L
Part No.:
CGS332T200R5L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCGS332T200R5L.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 200V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CGS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
26mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
7.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
11.85 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)