Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS332T200W4C
CGS332T200W4C
Part No.:
CGS332T200W4C
Datasheet:
ShinYuaCGS332T200W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 200V SCREW
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
60mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
6.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.75 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)