Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS333U050W4C
CGS333U050W4C
Part No.:
CGS333U050W4C
Datasheet:
ShinYuaCGS333U050W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 33000UF 50V SCREW
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
25mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
10 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
13 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)