Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS333U100X8L
CGS333U100X8L
Part No.:
CGS333U100X8L
Datasheet:
ShinYuaCGS333U100X8L.pdf
Description:
CAP ALUM 33000UF 100V SCREW
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
25 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
32.5 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.625 (219.08mm)