Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS342T350X5L
CGS342T350X5L
Part No.:
CGS342T350X5L
Datasheet:
ShinYuaCGS342T350X5L.pdf
Description:
CAP ALUM 3400UF 350V SCREW
Capacitance:
3400 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
43mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.4 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)