Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS362T450W5L
CGS362T450W5L
Part No.:
CGS362T450W5L
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaCGS362T450W5L.pdf
Description:
CAP ALUM 3600UF 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
CGS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3600 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
35mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
9.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.55 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)