Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS362T450X4L
CGS362T450X4L
Part No.:
CGS362T450X4L
Datasheet:
ShinYuaCGS362T450X4L.pdf
Description:
CAP ALUM 3600UF 450V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
3600 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
41mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
13.8 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)