Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS363U063V4C
CGS363U063V4C
Part No.:
CGS363U063V4C
Datasheet:
ShinYuaCGS363U063V4C.pdf
Description:
CAP ALUM 36000UF 63V SCREW
Capacitance:
36000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
14mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.95 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)