Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS373U050R5L
CGS373U050R5L
Part No.:
CGS373U050R5L
Datasheet:
ShinYuaCGS373U050R5L.pdf
Description:
CAP ALUM 37000UF 50V SCREW
Capacitance:
37000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
12mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
15.34 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)