Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS373U075V5L
CGS373U075V5L
Part No.:
CGS373U075V5L
Datasheet:
ShinYuaCGS373U075V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 37000UF 75V SCREW
Capacitance:
37000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
11mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
21.32 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)