Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS382T300V5L
CGS382T300V5L
Part No.:
CGS382T300V5L
Datasheet:
ShinYuaCGS382T300V5L.pdf
Description:
CAP ALUM 3800UF 300V SCREW
Capacitance:
3800 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
30mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
13.5 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)