Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS402T200W4C
CGS402T200W4C
Part No.:
CGS402T200W4C
Datasheet:
ShinYuaCGS402T200W4C.pdf
Description:
CAP ALUM 4000UF 200V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
4000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
55mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
6.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
10.2 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)