Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS402T350X3L
CGS402T350X3L
Part No.:
CGS402T350X3L
Datasheet:
ShinYuaCGS402T350X3L.pdf
Description:
CAP ALUM 4000UF 350V SCREW
Capacitance:
4000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
45mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)