Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS403U040V3C
CGS403U040V3C
Part No.:
CGS403U040V3C
Datasheet:
ShinYuaCGS403U040V3C.pdf
Description:
CAP ALUM 40000UF 40V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
40000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
14mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.87 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.125 (79.38mm)