Cornell Dubilier Electronics (CDE) CGS404U025X5C
CGS404U025X5C
Part No.:
CGS404U025X5C
Datasheet:
ShinYuaCGS404U025X5C.pdf
Description:
CAP ALUM 400000UF 25V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
400000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
31.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
41.08 A @ 10 kHz
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)